Zadaniem Dni Techniki Pomorza Zachodniego jest szerokie rozpowszechnianie wiedzy i edukacji związanej z techniką i innowacyjnymi zagadnieniami technologicznymi podejmowanymi przez środowisko naukowe i gospodarcze regionu zachodniopomorskiego.
Jednym z celów wydarzenia jest promocja osiągnięć lokalnego przemysłu, a także szkół i uczelni technicznych czy instytutów badawczych i naukowych oraz promocja edukacji zawodowej i edukacji technicznej.
W dniu 25.05.2024 r. w Leśnym Kompleksie Promocyjnym i w Ogrodzie Dendrologicznym im. prof. Jerzego Tumiłowicza w Glinnej odbyły się XIII Dni Techniki Pomorza Zachodniego 2024. DTPZ w Szczecinie organizowane są już po raz 53. Wcześniej jako Szczecińskie Dni Techniki. Tegoroczne Dni Techniki zorganizowane zostały pod hasłem „Współczesne leśnictwo a rozwój techniki i oczekiwania społeczne”.
XIII DTPZ objął Honorowym Patronatem Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Jarosław Staniszewski. Partnerem obchodów było Nadleśnictwo Gryfino, a współorganizatorem Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Szczecinie.
Prezes FSNT NOT RRZ w Szczecinie Kazimierz Gapiński powitał przybyłych na spotkanie i podkreślił, że Dni Techniki po raz pierwszy odbywają się w tak pięknej scenerii, z dala od zgiełku miasta, gdzie można zapomnieć o kłopotach i zrelaksować się. W tym roku w sposób szczególny mówimy o lasach gdyż leśnicy obchodzą 100 rocznicę powstania Lasów Państwowych. Mamy szansę inaczej spojrzeć na pracę leśników. Lasy zostały oddane w ręce profesjonalistów, w ręce ludzi którzy kochają lasy i swoją pracę.
W spotkaniu wziął udział Wiceprezes Zarządu Głównego FSNT NOT Tadeusz Pawłowski, który podziękował za zaproszenie i w imieniu Zarządu Głównego, a szczególnie Pani Mańkiewicz-Cudny pozdrowił całe środowisko. Podkreślił, że wydarzenie to jest jednym z ważniejszych wydarzeń dla Federacji, gdyż integruje całe środowisko. Podziękował Nadleśniczemu za trud utrzymania tego miejsca, w którym dziś jesteśmy.
Część oficjalną poprowadziła kol. Żaneta Bąkowska Wiceprezes Zarządu FSNT NOT w Szczecinie.
Podczas spotkania Wiceprezes Zarządu Głównego FSNT NOT Tadeusz Pawłowski wręczył złotą i srebrną odznakę honorową NOT obecnym na spotkaniu Kolegom.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino Arkadiusz Paleń zaprezentował „Polski model leśnictwa - tradycja i nowoczesność” z okazji 100-lecia powołania Lasów Państwowych.
Przewodniczący zarządu Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Jacek Gid, jednocześnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Choszczno, przedstawił działalność Stowarzyszenia.
Wiceprezes Zarządu Głównego NOT Tadeusz Pawłowski przybliżył nam sylwetkę Józefa Bema z okazji jubileuszu 230. rocznicy urodzin gen. J. Bema i ustanowienia przez NOT rok 2024 Rokiem Gen. inż. Józefa Bema.
Przewodnicząca Szczecińskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Elżbieta Ostatek przedstawiła działalność Stowarzyszenia, które w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia.
Ostatnia prezentacja dotyczyła rezultatów projektu FEMKON realizowanego przez NOT w Szczecinie.
Pan Jerzy Wichrowski przekazał pozdrowienia w imieniu polonii Kanadyjskiej od Wiceprzewodniczącej Pani Aleksandry Kosińskiej i pogratulował Stowarzyszeniom z okazji wszystkich obchodzonych Jubileuszy.
Część oficjalną zakończył Prezes FSNT NOT RRZ w Szczecinie Kazimierz Gapiński i zaprosił wszystkich na spacer po ogrodzie dendrologicznym, po którym oprowadziła nas Pani Urszula Czapiewska z Nadleśnictwa Gryfino.
Podsumowanie realizacji projektu pn. „Pełne wdrożenie RIS Dolnej Odry” - wydarzenie w ramach tegorocznych, XII Dni Techniki
A w programie m.in.:
Konferencja pt. "Społeczna odpowiedzialność biznesu. Innowacje społeczne i techniczne w rozwoju regionu" organizowana przez Wydział Ekonomiczny ZUT,
oraz współorganizacja wystawy w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie "Kultowe produkty ze Szczecina". Uwzględnione zostaną obecnie
obowiązujące ograniczenia sanitarne.
X Dni Techniki Pomorza Zachodniego 2019 pn.: „Rozwój przemysłu na Pomorzu Zachodnim od Stoewera do Junaka”- SPRAWOZDANIE
W dniu 19.11.2019 r. na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbyło się VI Seminarium pt. „Społeczna odpowiedzialność biznesu. Innowacje społeczne i techniczne w rozwoju regionu”
W dniu 21.11.2019 r. odbyły się dwie imprezy:
Otwarcia wystawy „Stoewer – Jakość ze Szczecina” dokonał wjazd samochodu Stoewer Arkona z muzealnego placu na wystawową salę. Prowadził elegancko ubrany szofer, obok szofera miejsce zajął dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie Stanisław Horoszko, a na tylnej kanapie siedzieli panowie: prezydent Szczecina Piotr Krzystek i Manfried Bauer – twórca niezwykłej kolekcji dokumentującej dorobek Stoewerów, słynnej rodziny szczecińskich przemysłowców, który urodził się w Szczecinie.
Wystawa to efekt zakupu przez miasto Szczecin całego Muzeum Stoewera w Wald-Michelbach, do którego doszło w sierpniu br. Kolekcja, zakupiona przez muzeum za ponad 3 mln zł to 7 samochodów, rowery, maszyny do szycia, maszyny do pisania i inne eksponaty związane z fabrykami Stoewerów.
W uroczystym otwarciu ekspozycji wzięli również udział Cornelia Pieper, Konsul Generalna Niemiec w Polsce, Tamara von Karzoff - córka dawnego kierownika sprzedaży „Zachód” w fabryce samochodów Stoewer oraz członkowie rodziny Stoewer Jutta Barckmann, prawnuczka Bernharda seniora i wnuczka Bernharda juniora Stoewerów.
Pan Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie podkreślił, że szczecińskie muzeum stało się najlepszym polskim muzeum techniki, komunikacji i motoryzacji z największym zasobem materiałów na temat fabryk Stoewera i rozwoju przemysłowej historii Szczecina.
W uroczystościach otwarcia wystawy wzięli udział przedstawiciele Zarządy RRZ FSNT NOT: Prezes Piotr Niedzielski, Sekretarz i Dyrektor Biura NOT Kazimierz Gapiński, Członek Zarządu Żaneta Bąkowska oraz wielu przedstawicieli Stowarzyszeń naukowo-technicznych zrzeszonych w NOT.
Wieczorem Uroczystą Galę X Zachodniopomorskich Dni Techniki w Teatrze Polskim poprowadzili: Żaneta Bąkowska – Członek Zarządu Rady Regionu Zachodniopomorskiego Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT w Szczecinie z ramienia PZITB oraz Paweł Wiśniewski – redaktor, dziennikarz, prezenter TVP3 Szczecin
Tegoroczne Dni Techniki organizowane były pod hasłem: Rozwój przemysłu na Pomorzu Zachodnim od Stoewera do Junaka.
Na Galę przybyli między innymi:
Podczas Gali uhonorowano członków najbardziej zasłużonych dla rozwoju ruchu inżynierskiego.
Srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego wręczył Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. Odznaki otrzymali Magdalena Zioło, Katarzyna Łobacz, Ryszard Sikora, Albin Piątkowski, Marek Rak
Złote z diamentem honorowe odznaki NOT otrzymali Członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Szczecinie Andrzej KOZŁOWSKI i Zdzisław PAWELEC
Złotą honorową odznaką NOT odznaczeni zostali Członkowie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Szczecinie Elżbieta OSTATEK i Ewa MADEJA oraz Członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Szczecinie Jan KACZMARCZYK i Włodzimierz KRYSIŃSKI
Srebrną honorową odznaką NOT odznaczeni zostali Członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Szczecinie Czesław KRAWCZYŃSKI, Zdzisław PAWŁOWSKI, Marek SZOTT, Włodzimierz WIATR.
Złote z diamentem, złote i srebrne odznaki NOT wręczyli Prezes Zachodniopomorskiej Rady Regionu Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Szczecinie Piotr Niedzielski oraz Sekretarz Zarządu, Dyrektor Biura NOT Kazimierz Gapiński.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa przyznał Złotą i srebrne odznaki SITP.
Złotą Honorową Odznakę SITP otrzymał Jacek STAŚCIEWICZ, a Srebrne Honorowe Odznaki SITP otrzymali: Jacek CYBURT, Jacek FORNAL, Marek GENDEK, Sylwester PODWYSZYŃSKI, Aleksander ŚLUSARSKI, Jarosław TOMCZYK.
Wręczenia odznak dokonał Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa Pan Bronisław Skaźnik, sekretarz Zarządu Głównego Krzysztof Dąbrowski oraz prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa Pan Piotr Spodniewski.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej przyznał złote i srebrne honorowe odznaki SITK.
Złote Honorowe Odznaki SITK otrzymali Barbara KASPROWICZ, Zuzanna KŁOS-ADAMKIEWICZ, Wojciech KOWALSKI, Krystian PIETRZAK, Waldemar SKAWIŃSKI, Maciej SOCHANOWSKI, Jerzy TRZEBIATOWSKI, natomiast Srebrne Honorowe Odznaki SITK otrzymali Jerzy BARANOWSKI, Bartosz BUDZIŃSKI,Andrzej CHAŃKO, Przemysław GARDAS, Jan GUMUŁA, Tadeusz JANOWICZ, Krzysztof KOZŁOWSKI, Monika KUCZYS, Zbigniew MOCNY, Janusz MROCZEK, Mirosława PIETKIEWICZ, Stanisław PLISZCZAK, Gerard SOTOREK, Marek WRZOSIŃSKI, Magdalena ZIOŁO.
Wręczenia odznak dokonał wiceprezes Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej w Szczecinie Józef Jastrzębski i Prezes FSNT NOT w Szczecinie Piotr Niedzielski.
Zarząd Główny Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych przyznał srebrne honorowe odznaki PZITS dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie i Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Szczecinie
Wręczenia odznak przedstawicielom tych firm dokonał prezes Zarządu Szczecińskiego Oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych Władysław Szaflik i Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Szczecinie Piotr Niedzielski.
Prezes Zarządu Szczecińskiego Oddziału Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych prof. Władysław Szaflik powiedział, że w bieżącym roku Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych obchodził jubileusz 100-lecia. Obchody jubileuszu odbyły się, w dniu 10 maja w Warszawie podczas której po raz pierwszy w dziejach Zrzeszenia, aktywnym członkom oraz osobom szczególnie zasłużonym została przyznana Złota Honorowa Odznaka PZITS z diamentem. Złotą Odznakę z diamentem otrzymała kol. Irena Żywuszko - wiceprezes Oddziału Szczecińskiego PZITS otrzymując legitymację z numerem 5.
Wydano Jubileuszową Monografię Stowarzyszenia, w której zawarte są archiwalne zdjęcia oraz informacje o działalności Stowarzyszenia w każdym z 21 oddziałów terenowych oraz pięciu głównych sekcjach branżowych, a także przedstawiono sylwetki 100 nieżyjących członków PZITS. Wydany został również pamiątkowy Medal 100-lecia PZITS. Oddział Szczeciński PZITS w podziękowaniu za współpracę wręczył pamiątkowe Medale 100-lecia dla Rady Regionu Zachodniopomorskiego FSNT NOT w Szczecinie, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie, Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Szczecinie i Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Statuetki IX edycji konkursu na Wyróżniającego się Nauczyciela i Opiekuna Młodzieży z rąk Prezesa FSNT NOT w Szczecinie Piotra Niedzielskiego, Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty Pana Bogusława Ogorzałek i Dyrektora Wydziału Kształcenia Branżowego i Niepublicznego Pani Urszuli Berlińskiej otrzymali Ewa Kupidłowska i Szymon Konefał
Nagrody Prezesa Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Szczecinie zostały przyznane w pięciu kategoriach:
Podczas Gali z okazji zbliżającego Dnia Kolejarza dla Centrum Szkolenia Maszynistów Zakładu Przewozów Regionalnych w Szczecinie wręczono obraz pt. „EN 57 i Święta Katarzyna Opiekunka Kolejarzy” autorstwa szczecińskiej malarki Pani Ewy Zioło nawiązujący do murala znajdującego się w siedzibie Szczecińskiej Szkoły Transportu na Uniwersytecie Szczecińskim przy ul. Cukrowej 8 oraz do charakterystycznych obiektów naszego pięknego Szczecina.
Zwieńczeniem Gali był spektakl pt. „Junakiem przez świat – pod dachami Paryża” w wykonaniu aktorów Czarnego Kota Rudego w reżyserii Adama Opatowicza.
Sprawozdanie opracowała Żaneta Bąkowska.
Zdjęcia z uroczystości otwarcia wystawy „Stoewer – Jakość ze Szczecina” oraz X Gali Zachodniopomorskich Dni Techniki udostępnione przez Adama Bąkowskiego.
Archiwum: VI Seminarium pt. "Społeczna odpowiedzialność biznesu. Innowacje społeczne i techniczne w rozwoju regionu", które odbyło się dnia 19.11.2019 r. na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Komitet organizacyjny
dr Arkadiusz Malkowski - Dyrektor Centrum Innowacji i Szkoleń FSNT NOT – przewodniczący
dr Rafał Mazur - ZUT w Szczecinie
dr Agnieszka Malkowska - Uniwersytet Szczeciński
dr Piotr Nowaczyk - ZUT w Szczecinie
inż. Kazimierz Gapiński – dyrektor Biura FSNT NOT OT w Szczecinie
Rada Naukowa
dr hab. inż. Bartosz Mickiewicz, prof. nadzw. - ZUT w Szczecinie
prof. dr hab. Piotr Niedzielski Prezes Zarządu FSNT NOT Rada Regionu Zachodniopomorskiego w Szczecinie
dr hab. Joanna Hernik ZUT w Szczecinie
dr hab. Bartłomiej Toszek Uniwersytet Szczeciński
dr inż. Edyta Niemiec WSIE
dr Rafał Mazur - ZUT w Szczecinie
dr Agnieszka Malkowska - Uniwersytet Szczeciński
dr Karolina Drela - Uniwersytet Szczeciński
dr Piotr Nowaczyk - ZUT w Szczecinie
dr Rafał Mazur - ZUT w Szczecinie
dr Arkadiusz Malkowski - ZUT w Szczecinie
dr Karolina Ertmańska - ZUT w Szczecinie
Wśród koordynatorów oraz organizatorów tego wydarzenia jest także FSNT NOT w Szczecinie. Poniżej ramowy program planowanych wydarzeń:
* 11.11.2018, Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie: otwarcie wystawy pt. „Marki II Rzeczypospolitej”. Wystawa jest otwarta dla wszystkich zwiedzających.
* 15.11.2018, godzina 18.00, Teatr Polski w Szczecinie: Uroczysta Gala IX Zachodniopomorskich Dni Techniki Pomorza Zachodniego 2018. W programie m.in. przewidziano spektakl: „Od Homera do Kofty, czyli polski pejzaż kabaretowy” (obowiązują wejściówki).
* 16.11.2018, w godzinach 10-15.00 Wydział Budownictwa i Architektury ZUT w Szczecinie, Al. Piastów 50 organizuje Konferencję Naukowo-Techniczną „Rady na odpady”. Impreza jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.
* W tym samym dniu planowane jest także Spotkanie koleżeńskie z okazji Jubileuszu 70-lecia Oddziału Szczecińskiego PZITS, o godzinie 18.00 w restauracji AMBASADOR w Szczecinie (obowiązują wejściówki).
* 22-25.11.2018 Ogólnopolskie Dni Młodego Elektryka- szczegółowy program oraz miejsca spotkań spotkań podamy w najbliższym czasie.
* Wycieczka do Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie (obowiązują wejściówki) - datę i miejsce spotkania opublikujemy w ciągu nadchodzących dni.
Organizatorzy wydarzeń: